عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی حوزه وسیعی است که چندین شاخه از عکاسی و تخصص در زیر ان قرار می گیرند درواقع به شاخه ای از عکاسی گفته می شود که وظیفه ان به نمایش گذاشتن کامل و با کیفیت محصول می باشد که هدف از ان به نمایش گذاشتن یک کالا و برند یا به فروش رساندن ان ها است شما هر کسب و کاری که داشته باشید نیاز دارید که برای ان تبلیغاتی انجام دهید تا مشتری را به خود جذب کند. عکاسی صنعتی هم میتواند از محصول باشد وهم از محل مانند سازمان ها یا کارخانه ها.

عکاسی صنعتی به طور حرفه ای

عکاسی صنعتی عکس‎برداری از محصولات، خدمات و حتی افراد مشهور را در بر می‎گیرد تا در کمپین‎های تبلیغاتی مانند مجلات، روزنامه‎ها، کاتالوگ‎های تبلیغاتی و … از این تصاویر برای تبلیغ مشتریان یا محصولات و خدمات آن‎ها استفاده شود شما هر تصویر زیبا و با کیفیتی که بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی، کاتالوگ‎های محصولات، وب‎سایت‎های تجاری، موارد تبلیغاتی و … مشاهده می‎کنید زیرشاخه عکاسی صنعتی محسوب می‎شوند که هدف ان بالا بردن سطح فروش و ایجاد آگاهی از برند در مشتری برای تبلیغ یک کالا یا خدمات است. در این شاخه از عکاسی عکاس با استفاده از تجهیزات مناسب و انتخاب نورهای دقیق و کامل تلاش می کند تا حد امکان تصوری با کیفیت و دقیق از کالا ثبت کند که در آن تمامی خصوصیات ظاهری کالا به نمایش داده شود

تاریخچه عکاسی صنعتی

استفاده از عکاسی صنعتی در جهت به تصویر کشاندن فعالیت صنعتی و تولیدات حاصل از آن در حدود سال های ۱۸۵۰تا ۱۸۶۰ میلادی آغاز گردید. چارلتون واتکینز (Carleton Watkins) در قرن ۱۹ میلادی عکس های زیادی برای معادن، کشتی رانی و راه آهن در کالیفرنیا گرفت و توانست در این زمینه خوش بدرخشد. عکس های صنعتی ابتدایی تمرکز خاصی بر فرد کارگر نداشته و بیشتر به تصویر کشیدن دستگاه ها، ساختمان ها و کل نیروی کار پرداخته است. عکاسی از کارگران نوعی دیگر از عکاسی صنعتی محسوب می شود که پرداختن به آن هم زمان شد با سالهای ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ که در آلمان که یک جنبش عکاسی کمونیستی شکل گرفته بود که این جنبش تحت تاثیر عکاسی مستند اجتماعی و کارگری در روسیه قرار گرفته بود.

تاریخچه عکاسی صنعتی

انواع عکاسی صنعتی

همان‎طور که خواندید عکاسی صنعتی حوزه وسیعی است و انواع مختلفی از عکاسی زیر شاخه آن قرار می‎گیرد برای مثال:

عکس از غذا و محصولات غذایی

مورد استفاده برای رستوران ، کافه ، کارخانه های تولید مواد غذایی و …

عکس از کالاهای مختلف در فروشگاهی

مورده استفاده برای تمامی مشاغل فعال در زمینه فروش (لوازم خانگی ، نوشت افزار و…)

عکاسی از تجهیزات ورزشی

مورد استفاده برای اقلام ورزشی

عکاسی از مبلمان

مورد استفاده برای تولیدی و فروشگاه

عکاسی از پوشاک

مورد استفاده برای لباس فروشی و کفش فروشی

عکاسی از کارهای هنری

ایجاد کاتالوگ‎های هنری و موارد مشابه
عکاسی برای وب‎سایت‎ها

عکاسی تبلیغاتی

از عکاسی تبلیغاتی به طور کلی با هدف به نمایش گذاشتن یک کالا، خدمات، برند یا یک فرد در تبلیغات چاپی مانند مجلات، روزنامه‎ها، بروشور و … استفاده می‎شود شما می‎توانید در وب‎سایت‎ها، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات دیجیتالی و بیلبوردها شاهد استفاده از این نوع عکاسی برای تبلیغ یک کالا یا خدمات باشید عکاسی تبلیغاتی از مجموعه تکنیک‎های مختلف در بحث نورپردازی، پس‎زمینه و وسایل کمکی استفاده می‎کند تا یک صحنه‎آرایی هنرمندانه و شیک به وجود آورداغلب اوقات این امر نیازمند تلاش و کمک بخش بازاریابی یک شرکت و متخصصان صاحب سبک آن است که در زمینه خاصی مهارت دارند هدف اصلی این آماده‎سازی‎ها آسان‎سازی کار عکاس در ثبت تصاویر حرفه‎ای از سوژه (یا خدمات) با یک طعم خلاقانه برای جلب توجه مخاطبان است

تمامی این مراحل آماده‎سازی به همکاری پرسنل استودیو و صرف وقت کافی نیاز دارد سپس از تصاویر نهایی می‎توان برای ارائه پیام شفاف از طریق مجلات، بیلبوردهای تبلیغاتی و اینترنت استفاده کرد.
عکاسی تبلیغاتی یکی از محبوب‎ترین شاخه‎های عکاسی است که هدف اصلی آن ترغیب افراد به خرید است.

عکاسی تبلیعاتی

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به دو بخش تقسیم می شود

عکاسی دکوراتیو

دکوراتیو

نشان دادن یک محصول در یک پس زمینه ی سفید یک انتخاب است انتخاب بعدی می تواند عکاسی از آن در یک محیط واقعی و در حال استفاده باشد به دور از حالت رسمی و جدی تبلیغاتی برای یک کالا.
هر کدام از این دو مورد می توانند در میان انبوهی از انتخاب ها برای نمایش خصوصیات یک محصول موثر باشند ایده ای که در این سبک به سراغ عکاس صنعتی می آید مجموعه ای از اصول حرفه ای و رعایت استانداردهای لازم است که با هنر در هم آمیخته شده است
در نتیجه یک قاب زیبا از یک محصول می تواند معجزه گر بوده و احساسات مخاطب را در دست بگیرد.

فتومونتاژ

فتومونتاژ مجموعه ای از عکسهای منفرد است که با هم ترکیب می شوند شما از یک موضوع چندین عکس می گیرید و آنها را با هم ترکیب می کنید تا تصویر واحید ایجاد کنید.
به نظر ما دیدن فقط عکسهای جداگانه طبیعی است ما بیشتر عکس ها را در کسری از ثانیه ایجاد می کنیم
فتومونتاژ می تواند شامل هر تعداد عکس باشد مدت زمان ایجاد این مجموعه تصاویر محدودیتی ندارد همچنین در مکان های مختلفی که عکاس می تواند برای ساخت عکس استفاده کند نیز محدودیتی ندارد

فتومونتاژ

عکاسی هوایی

عکاسی هوایی شاخه‎ای از عکاسی است که تصاویر از ارتفاع بالایی و با شرایط خاصی گرفته می شودعکس ‎ها با استفاده از دوربین‎های پیشرفته از درون هلیکوپترها، سیستم‎های هواپیمایی، پاراشوت و بالون‎ها گرفته می ‎شوند مفاهیم استفاده شده در عکاسی هوایی شامل فاصله کانونی، تعداد فریم‎ها، علائم اطمینان، پوشش استريوسکوپیک، خطوط هوایی و نقشه های راهنما می ‎شود.

عکس هوایی

عکاسی معماری و نمای داخلی

شامل عکس‎برداری از ساختمان‎ها، بناها و نمای داخلی یک خانه یا رستوران یا هرگونه فضایی می ‎شود عکاسان این رشته از عکاسی با استفاده از تکنیک‎های نورپردازی و عکاسی زیبایی یک نما یا فضای داخلی آن را به تصویر می کشند از این نوع عکاسی در تبلیغ یک رستوران، آپارتمان‎ها برای وب‎سایت های مشاوره املاک، خانه‎ها و موارد دیگر برای جذب مشتری استفاده می شود.

نمای داخلی

عکاسی خبری

عکاسی خبری هنر گرفتن عکس هایی است که از نظر خبری ارزش بالایی دارند معمولا این نوع عکاسی در خصوص مباحث روز است تا اخبار با مدرک به تصویر کشیده شوند. گرفتن عکس‎های خبری همیشه ساده نیست و گاهی اوقات عکاس خبری باید با خطراتی که زندگی او را تهدید می‎کنند، روبرو شود این دسته از عکاس ها یک رویداد مهم یا شادی‎های جاری در دنیا را ثبت می کنند و از این نوع عکس ها در کانال های خبری، پرتال‎های خبری آنلاین و جاهای دیگر استفاده می شود تا حقیقت یک واقعه یا ماجرا به گوش همگان رسانده شود

عکاسی خبری

فرق بین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

هم عکاسی تبلیغاتی و هم صنعتی انواع تخصصی و مهمی از عکاسی هستند که باید به دست عکاسان با تجربه و ماهر انجام شوندگرچه این دو تفاوت‎‏هایی با هم دارند خیلی راحت امکان اشتباه گرفتن آن‎ها وجود دارد چون هر دو به بازاریابی یک چیزی می‎پردازند ولی در واقع بسیار متفاوت با هم هستند به طور کلی عکاسی تبلیغاتی شاخه تخصصی از عکاسی صنعتی است یعنی در حین تبلیغ حوزه وسیع‎تری از تبلیغ محصول را در بر می‎گیرد اکثر عکاسان به این تفاوت به صورت جدی می نگرند.

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در این است که عکس‌های تبلیغاتی جلوه‌ی تبلیغاتی بیشتری دارند و حاوی اطلاعات بیشتری هستند به طوری که بیننده با دیدن عکس‌های تبلیغاتی داستانی را در ذهن خود شکل می‌دهد اما عکس‌های صنعتی بیشتر به جزئیات محصول می‌پردازند و سعی می‌کنند به بهترین نحو ، ویژگی‌ها و جزئیات کالا یا خدمات را به تصویر بکشند این مساله در عکس‌های تبلیغاتی تا به این حد پررنگ نیست بلکه در این شیوه‌ی عکاسی سعی می‌شود به مشتری القا شود به محصول یا خدماتی که شما از آن عکس تبلیغاتی گرفته‌ایدنیاز دارد.

عکس‌های صنعتی معمولا ساده‌تر و با پس‌زمینه‌های ساده و بیشتر سفید ارائه می‌شوند در حالی که در عکاسی تبلیغاتی از عناصر صحنه و جزئیات مختلف برای روایت داستان عکس بهره‌برداری می‌شود.

عکاسی تبلیغاتی یک داستان را می گوید در حالی‎که عکاسی صنعتی لحظه را در زمان متوقف می‎کند هر دو نوع عکاسی زمانی که به درستی انجام شوند جزو قوی‎ترین ابزار بازاریابی به شمار می‎ روند.

عکاسی صنعتی در برابر عکاسی تبلیغاتی به معنای از خاص به عام رفتن است. 

عکاس تبلیغاتی آزادی خلاقانه بیشتری در نحوه به نمایش گذاشتن محصولات، خدمات، شیوه‎های زندگی و ایده‎ها از طریق عکاسی دارد. عکاسان تبلیغاتی اغلب اوقات متخصصانی در زمینه بازاریابی، مدیریت تجاری و حوزه‎های فروش هستند.

مزایای استفاده از عکاسی صنعتی برای کسب و کارها

افزایش کیفیت تصویر برند شما

عکاسی صنعتی باعث به نمایش گذاشتن کالا و خدمات شما به یک شکل حرفه‎ای می‎شود. مشتری شما می‎تواند به شکل موثرتری از ذات فعالیت و محصولات شما آگاه شود و هم‎چنین یک وجهه حرفه‎ای گری برای شرکت شما به وجود می آورد.

بالا بردن سطح آگاهی و برتری برند شما

اگر شرکت شما قصد برگزاری یک رویداد بزرگ را دارد شما با استخدام یک عکاس صنعتی می‎توانید از این رویداد تصاویر جذابی بگیرید. شرکت‎ها می‎توانند این تصاویر را در وب‎سایت‎های رسمی خود، بروشورها و صفحه فیس‎بوک منتشر کنند تا برتری برند آن‎ها در پیش مشتریان بیشتر شود.عکس‎های خلاقانه می‎تواند بر روی مشتریان بالقوه تاثیر بادوامی بگذارد و هم‎چنین به افزایش فروش یک شرکت کمک کند.

افزایش فروش و برگشت سرمایه

انجام عکاسی صنعتی به شکل مبتکرانه و خلاقانه برای یک شرکت باعث بهبود فروش کلی و برگشت سرمایه بیشتر می‎شود. اگر یک شرکت قصد دارد در تصاویر محصول توضیحات آن را نیز لحاظ کند، سطح فروش محصولات آن به طور مستقیم بالا می ‎رود.

در عکاسی صنعتی به چه مواردی نیاز داریم؟

1- دوربین حرفه ای

2- لنز مناسب

3- سه پایه

4- پس زمینه مناسب

5- رفلکتور نور

6- نور پردازی

7- اتاق مناسب

دوربین حرفه‌ای

اولین چیزی که برای عکاسی صنعتی یا هر نوع عکاسی دیگری به آن نیاز دارید دوربین حرفه‌ای است برای عکاسی صنعتی باتوجه‌به این که کیفیت عکاسی اهمیت زیادی دارد استفاده از موبایل پیشنهاد نمی‌شود دلیل آن هم این است که موبایل جزئیات دقیقی را ثبت نمی‌کند اما دوربین تمام جزئیات موردنیاز را با دقت بالایی ثبت می‌کند.برای خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای باید ببینید که چقدر بودجه داریدگاهی اوقات استفاده از یک دوربین نیمه‌حرفه‌ای هم می‌تواند نیاز شما را رفع کند و برای جبران ضعف آن می‌توانید از لنز حرفه‌ای‌تر استفاده کنید

لنز مناسب برای عکاس محصول

لنز مناسب برای عکاسی از محصول ارتباط مستقیمی با نوع محصول دارد برای محصولاتی که سایز بزرگی دارند، می‌توانید از لنزهای نیمه‌حرفه‌ای استفاده کنید اما اگر محصول شما کوچک است باید از لنزهای قوی برای ثبت جزئیات دقیق استفاده کنید به‌عنوان‌مثال عکاسی صنعتی از جواهرات نیازمند یک لنز قوی است تا تمام جزئیات آن را به‌خوبی پوشش دهد. برای خرید لنز دوربین در کنار نوع عکاسی باید به بودجه خود هم توجه کنید هرچقدر بودجه شما بیشتر باشد انتخاب‌های بهتر و بیشتری خواهید داشت و هرچقدر بودجه شما کمتر باشد انتخاب‌های شما هم محدودتر است یک عکاس صنعتی باید لنزهای مختلفی داشته باشد تا بتوانید پروژه‌های خود را به‌خوبی جلو ببرد و نظر کارفرما را جلب کند.

سه پایه عکاسی

برای آن که بتوانید دوربین خود را ثابت نگه دارید تا دچار لرزش نشود و بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید به سه پایه نیاز دارید سه پایه ابزاری است که دوربین شما روی آن قرار می‌گیرد و با قراردادن آن در یک جای ثابت به‌راحتی می‌توانید فرایند عکاسی را سرعت ببخشید هنگام انتخاب سه پایه حتماً به ارتفاع و قابلیت تنظیم بخش‌های مختلف آن دقت کنید. در عکاسی صنعتی دیافراگم بسته اهمیت بسیار زیادی دارد تا نور بیشتری جذب شود گاهی اوقات نور محیط کم است و تجهیزات نورپردازی کافی نداریدبه همین دلیل باید سرعت شاتر را کاهش دهید تا نتیجه خوبی حاصل شوداین مسئله باعث می‌شود تا اگر دوربین بلرزد سوژه تار شود به همین دلیل خرید سه‌پایه برای عکاسی صنعتی بسیار ضروری است.

پس‌زمینه سفید یا پرده سبز

کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند تا محصول آن‌ها به‌صورت ساده اما با جزئیات کامل در تصویر دیده شود به همین دلیل استفاده از پس‌زمینه سفید به شما کمک می‌کند تا بتوانید محصول را با جزئیات دقیق نمایش دهیدبرای این کار می‌توانید یک تخته پوستر استفاده کنید البته رنگ آن بر اساس سلیقه شما و کارفرما است. اگر محصول بزرگ است می‌توانید از پرده سبز استفاده کنید و در نهایت بک‌گراند آن را حذف کنیدبا این کار می‌توانید هر بک‌گراندی که نیاز داشتید به‌راحتی روی تصویر اضافه کنید البته استفاده از پرده سبز برای محصولاتی با ابعاد ریز مناسب نیست و ممکن است شما را برای ویرایش عکس کمی اذیت کند و فرایند عکاسی صنعتی کندتر شود.

رفلکتور نور

از هر نوری که استفاده کنید بخشی از محصول را روشن می‌کند اما در بخش دیگر سایه می‌افتد بخش تاریک محصول باعث می‌شود تا عکس‌های تهیه شده مناسب نباشد برای جبران این مسئله می‌توانید از یک بازتاب‌کننده نور برای بخش دیگر استفاده کنید در میان انواع تجهیزات عکاسی رفلکتور نور کمک زیادی به شما می‌کند. برای عکاسی محصولات می‌توانید از نور خورشید هم استفاده کنیداگر کمی خلاقیت داشته باشید می‌توانید محل مناسبی برای آن انتخاب کنید یا حتی بر اساس موقعیت خورشید این کار را انجام دهید اگر از نور خورشید به‌درستی برای نورپردازی محصول استفاده کنید شاید حتی نیاز به خرید تجهیزات نورپردازی نداشته باشید و این مورد در هزینه‌های شما صرفه‌جویی می‌کند.

نورپردازی عکاسی صنعتی

بخش بسیار مهمی از عکاسی صنعتی نورپردازی است نه‌تنها در عکاسی صنعتی بلکه در هر نوع عکاسی نور در نتیجه کار تأثیر زیادی داردگاهی اوقات با وجود آن که از دوربین و لنز بسیار حرفه‌ای استفاده می‌شود اما به دلیل عدم وجود نور کافی نتیجه نهایی رضایت‌بخش نیست شما باید سعی کنید از نور طبیعی خورشید به بهترین شکل استفاده کنید. استفاده از تجهیزات نورپردازی در کنار نور طبیعی بسیار مهم است شما باید بدانید که دقیقاً چقدر نور برای عکاسی سوژه موردنظر کافی است مثلاً برای عکاسی محصولات کوچک مثل جواهر نور زیاد اهمیت زیادی دارد تا جواهر در عکس برق بزند و کیفیت بالایی داشته باشد.

انتخاب اتاق مناسب برای عکاسی

اگر در خانه عکاسی می‌کنید حتماً باید از اتاقی استفاده کنید که در آن نور کافی وجود داشته باشد همچنین این اتاق باید فضای کافی برای قراردادن تجهیزات عکاسی را داشته باشد تا در فرایند عکاسی با مشکل مواجه نشوید سعی کنید اتاقی را انتخاب کنید که فضا و نور طبیعی کافی داشته باشد. اگر در دفتر یا کارگاه کسب‌وکار عکاسی صنعتی انجام می‌دهید بازهم انتخاب یک اتاق مناسب کمک زیادی به فرایند عکاسی می‌کندبه‌عنوان‌مثال انتخاب اتاقی که رفت‌وآمد زیادی دارد حواس شما را پرت می‌کند و حتی ممکن است در فرایند عکاسی اختلال ایجاد کند.

ویژگی های مهم در عکاسی صنعتی

به بالای صفحه بردن