عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به طور حرفه ای حوزه وسیعی است که چندین شاخه از عکاسی و تخصص در زیر ان قرار می گیرند درواقع به شاخه ای از عکاسی گفته می شود که وظیفه ان به نمایش گذاشتن کامل و با کیفیت محصول می باشد که هدف از ان به نمایش گذاشتن یک کالا و برند یا به فروش رساندن ان ها است شما هر کسب و کاری که داشته باشید نیاز دارید که برای ان تبلیغاتی انجام دهید تا مشتری را به خود جذب کند. عکاسی صنعتی هم میتواند از محصول باشد وهم از محل مانند سازمان ها یا کارخانه ها.

انواع عکاسی صنعتی

عکس از غذا و محصولات غذایی

مورد استفاده برای رستوران ، کافه ، کارخانه های تولید مواد غذایی و …

 

عکس از کالا های مختلف در فروشگاهی

مورده استفاده برای تمامی مشاغل فعال در زمینه فروش (لوازم خانگی ، نوشت افزار و…)

 

عکاسی از تجهیزات ورزشی

مورد استفاده برای اقلام ورزشی

 

عکاسی از مبلمان

مورد استفاده برای تولیدی و فروشگاه

 

عکاسی از پوشاک

مورد استفاده برای لباس فروشی و کفش فروشی

 

عکاسی از کار های هنری

ایجاد کاتالوگ‎های هنری و موارد مشابه عکاسی برای وب‎سایت‎ها

فرق بین عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

هم عکاسی تبلیغاتی و هم صنعتی انواع تخصصی و مهمی از عکاسی هستند که باید به دست عکاسان با تجربه و ماهر انجام شوندگرچه این دو تفاوت‎‏هایی با هم دارند خیلی راحت امکان اشتباه گرفتن آن‎ها وجود دارد چون هر دو به بازاریابی یک چیزی می‎پردازند ولی در واقع بسیار متفاوت با هم هستند به طور کلی عکاسی تبلیغاتی شاخه تخصصی از عکاسی صنعتی است یعنی در حین تبلیغ حوزه وسیع‎تری از تبلیغ محصول را در بر می‎گیرد اکثر عکاسان به این تفاوت به صورت جدی می نگرند.

عکس‌های صنعتی معمولا ساده‌تر و با پس‌زمینه‌های ساده و بیشتر سفید ارائه می‌شوند در حالی که در عکاسی تبلیغاتی از عناصر صحنه و جزئیات مختلف برای روایت داستان عکس بهره‌برداری می‌شود.

عکاسی صنعتی در برابر عکاسی تبلیغاتی به معنای از خاص به عام رفتن است. 

 
 
 

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در این است که عکس‌های تبلیغاتی جلوه‌ی تبلیغاتی بیشتری دارند و حاوی اطلاعات بیشتری هستند به طوری که بیننده با دیدن عکس‌های تبلیغاتی داستانی را در ذهن خود شکل می‌دهد اما عکس‌های صنعتی بیشتر به جزئیات محصول می‌پردازند و سعی می‌کنند به بهترین نحو ، ویژگی‌ها و جزئیات کالا یا خدمات را به تصویر بکشند این مساله در عکس‌های تبلیغاتی تا به این حد پررنگ نیست بلکه در این شیوه‌ی عکاسی سعی می‌شود به مشتری القا شود به محصول یا خدماتی که شما از آن عکس تبلیغاتی گرفته‌ایدنیاز دارد.

عکاسی تبلیغاتی یک داستان را می گوید در حالی‎که عکاسی صنعتی لحظه را در زمان متوقف می‎کند هر دو نوع عکاسی زمانی که به درستی انجام شوند جزو قوی‎ترین ابزار بازاریابی به شمار می‎ روند.

عکاس تبلیغاتی آزادی خلاقانه بیشتری در نحوه به نمایش گذاشتن محصولات، خدمات، شیوه‎های زندگی و ایده‎ها از طریق عکاسی دارد. عکاسان تبلیغاتی اغلب اوقات متخصصانی در زمینه بازاریابی، مدیریت تجاری و حوزه‎های فروش هستند.

 
 

 

 

فتومونتاژ

فتومونتاژ مجموعه ای از عکسهای منفرد است که با هم ترکیب می شوند شما از یک موضوع چندین عکس می گیرید و آنها را با هم ترکیب می کنید تا تصویر واحید ایجاد کنید.
به نظر ما دیدن فقط عکسهای جداگانه طبیعی است ما بیشتر عکس ها را در کسری از ثانیه ایجاد می کنیم
فتومونتاژ می تواند شامل هر تعداد عکس باشد مدت زمان ایجاد این مجموعه تصاویر محدودیتی ندارد همچنین در مکان های مختلفی که عکاس می تواند برای ساخت عکس استفاده کند نیز محدودیتی ندارد

مزایای استفاده از عکاسی صنعتی برای کسب و کارها

افزایش کیفیت تصویر برند شما

عکاسی صنعتی باعث به نمایش گذاشتن کالا و خدمات شما به یک شکل حرفه‎ای می‎شود. مشتری شما می‎تواند به شکل موثرتری از ذات فعالیت و محصولات شما آگاه شود و هم‎چنین یک وجهه حرفه‎ای گری برای شرکت شما به وجود می آورد.

بالا بردن سطح آگاهی و برتری برند شما

اگر شرکت شما قصد برگزاری یک رویداد بزرگ را دارد شما با استخدام یک عکاس صنعتی می‎توانید از این رویداد تصاویر جذابی بگیرید. شرکت‎ها می‎توانند این تصاویر را در وب‎سایت‎های رسمی خود، بروشورها و صفحه فیس‎بوک منتشر کنند تا برتری برند آن‎ها در پیش مشتریان بیشتر شود.عکس‎های خلاقانه می‎تواند بر روی مشتریان بالقوه تاثیر بادوامی بگذارد و هم‎چنین به افزایش فروش یک شرکت کمک کند.

افزایش فروش و برگشت سرمایه

انجام عکاسی صنعتی به شکل مبتکرانه و خلاقانه برای یک شرکت باعث بهبود فروش کلی و برگشت سرمایه بیشتر می‎شود. اگر یک شرکت قصد دارد در تصاویر محصول توضیحات آن را نیز لحاظ کند، سطح فروش محصولات آن به طور مستقیم بالا می ‎رود.

آشنایی با انواع عکاسی صنعتی

عکاسی هوایی

در این حالت، عکس ها با دوربین های پیشرفته ای گرفته می شوند. وسیله ای که برای تصویربرداری هوایی به کار می رود، شامل هلیکوپترها، چتر نجات، بالون ها و غیره هستند. در این مدل عکاسی صنعتی، لازم است به برخی آیتم‌ها از جمله تعداد فریم، خطوط هوایی، فاصله کانونی و غیره توجه کنید.جمله تعداد فریم، خطوط هوایی، فاصله کانونی و غیره توجه کنید.جمله تعداد فریم، خطوط هوایی، فاصله کانونی و غیره توجه کنید.جمله تعداد فریم، خطوط هوایی، فاصله کانونی و غیره توجه کنید.

عکاسی تبلیغاتی

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، عکاسی تبلیغاتی زیر مجموعه‌ای از عکاسی صنعتی است. در این مدل از شیوه تصویربرداری، هدف نمایش یک کالا، خدمات و برند شما است. شما می‌توانید از خروجی این نوع تصویر برداری در بخش های مختلف اعم از مجلات، بروشورها، روزنامه ها و غیره استفاده کنید. این مدل عکاسی صنعتی را می توان یکی از بهترین شاخه های عکاسی دانست که برای جذب مخاطب جهت خرید کالا به کار گرفته می‌شود

عکاسی خبری

عکاسی خبری هنر گرفتن عکس هایی است که از نظر خبری ارزش بالایی دارند معمولا این نوع عکاسی در خصوص مباحث روز است تا اخبار با مدرک به تصویر کشیده شوند. گرفتن عکس‎های خبری همیشه ساده نیست و گاهی اوقات عکاس خبری باید با خطراتی که زندگی او را تهدید می‎کنند، روبرو شود این دسته از عکاس ها یک رویداد مهم یا شادی‎های جاری در دنیا را ثبت می کنند و از این نوع عکس ها در کانال های خبری، پرتال‎های خبری آنلاین و جاهای دیگر استفاده می شود تا حقیقت یک واقعه یا ماجرا به گوش همگان رسانده شود

 

عکاسی معماری و نمای داخلی

شامل عکس‎برداری از ساختمان‎ها، بناها و نمای داخلی یک خانه یا رستوران یا هرگونه فضایی می ‎شود عکاسان این رشته از عکاسی با استفاده از تکنیک‎های نورپردازی و عکاسی زیبایی یک نما یا فضای داخلی آن را به تصویر می کشند از این نوع عکاسی در تبلیغ یک رستوران، آپارتمان‎ها برای وب‎سایت های مشاوره املاک، خانه‎ها و موارد دیگر برای جذب مشتری استفاده می شود.

در عکاسی صنعتی به چه مواردی نیاز داریم؟

دوربین حرفه‌ای

اولین چیزی که برای عکاسی صنعتی یا هر نوع عکاسی دیگری به آن نیاز دارید دوربین حرفه‌ای است. برای عکاسی صنعتی باتوجه‌به این که کیفیت عکاسی اهمیت زیادی دارد استفاده از موبایل پیشنهاد نمی‌شود دلیل آن هم این است که موبایل جزئیات دقیقی را ثبت نمی‌کند اما دوربین تمام جزئیات موردنیاز را با دقت بالایی ثبت می‌کند.برای خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای باید ببینید که چقدر بودجه داریدگاهی اوقات استفاده از یک دوربین نیمه‌حرفه‌ای هم می‌تواند نیاز شما را رفع کند و برای جبران ضعف آن می‌توانید از لنز حرفه‌ای‌تر استفاده کنید.

لنز مناسب برای عکاس محصول

لنز مناسب برای عکاسی از محصول ارتباط مستقیمی با نوع محصول دارد. برای محصولاتی که سایز بزرگی دارند، می‌توانید از لنزهای نیمه‌حرفه‌ای استفاده کنید اما اگر محصول شما کوچک است باید از لنزهای قوی برای ثبت جزئیات دقیق استفاده کنید به‌عنوان‌مثال عکاسی صنعتی از جواهرات نیازمند یک لنز قوی است تا تمام جزئیات آن را به‌خوبی پوشش دهد.
برای خرید لنز دوربین در کنار نوع عکاسی باید به بودجه خود هم توجه کنید هرچقدر بودجه شما بیشتر باشد انتخاب‌های بهتر و بیشتری خواهید داشت و هرچقدر بودجه شما کمتر باشد انتخاب‌های شما هم محدودتر است
یک عکاس صنعتی باید لنزهای مختلفی داشته باشد تا بتوانید پروژه‌های خود را به‌خوبی جلو ببرد و نظر کارفرما را جلب کند.

سه پایه عکاسی

برای آن که بتوانید دوربین خود را ثابت نگه دارید تا دچار لرزش نشود و بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید به سه پایه نیاز دارید سه پایه ابزاری است که دوربین شما روی آن قرار می‌گیرد و با قراردادن آن در یک جای ثابت به‌راحتی می‌توانید فرایند عکاسی را سرعت ببخشید هنگام انتخاب سه پایه حتماً به ارتفاع و قابلیت تنظیم بخش‌های مختلف آن دقت کنید.
در عکاسی صنعتی دیافراگم بسته اهمیت بسیار زیادی دارد تا نور بیشتری جذب شود گاهی اوقات نور محیط کم است و تجهیزات نورپردازی کافی نداریدبه همین دلیل باید سرعت شاتر را کاهش دهید تا نتیجه خوبی حاصل شوداین مسئله باعث می‌شود تا اگر دوربین بلرزد سوژه تار شود به همین دلیل خرید سه‌پایه برای عکاسی صنعتی بسیار ضروری است.

پس‌زمینه سفید یا پرده سبز

کسب‌وکارها ترجیح می‌دهند تا محصول آن‌ها به‌صورت ساده اما با جزئیات کامل در تصویر دیده شود به همین دلیل استفاده از پس‌زمینه سفید به شما کمک می‌کند تا بتوانید محصول را با جزئیات دقیق نمایش دهیدبرای این کار می‌توانید یک تخته پوستر استفاده کنید البته رنگ آن بر اساس سلیقه شما و کارفرما است.
اگر محصول بزرگ است می‌توانید از پرده سبز استفاده کنید و در نهایت بک‌گراند آن را حذف کنیدبا این کار می‌توانید هر بک‌گراندی که نیاز داشتید به‌راحتی روی تصویر اضافه کنید البته استفاده از پرده سبز برای محصولاتی با ابعاد ریز مناسب نیست و ممکن است شما را برای ویرایش عکس کمی اذیت کند و فرایند عکاسی صنعتی کندتر شود.

نورپردازی عکاسی صنعتی

بخش بسیار مهمی از عکاسی صنعتی نورپردازی است نه‌تنها در عکاسی صنعتی بلکه در هر نوع عکاسی نور در نتیجه کار تأثیر زیادی داردگاهی اوقات با وجود آن که از دوربین و لنز بسیار حرفه‌ای استفاده می‌شود اما به دلیل عدم وجود نور کافی نتیجه نهایی رضایت‌بخش نیست شما باید سعی کنید از نور طبیعی خورشید به بهترین شکل استفاده کنید.
استفاده از تجهیزات نورپردازی در کنار نور طبیعی بسیار مهم است شما باید بدانید که دقیقاً چقدر نور برای عکاسی سوژه موردنظر کافی است مثلاً برای عکاسی محصولات کوچک مثل جواهر نور زیاد اهمیت زیادی دارد تا جواهر در عکس برق بزند و کیفیت بالایی داشته باشد.

انتخاب اتاق مناسب برای عکاسی

اگر در خانه عکاسی می‌کنید حتماً باید از اتاقی استفاده کنید که در آن نور کافی وجود داشته باشد همچنین این اتاق باید فضای کافی برای قراردادن تجهیزات عکاسی را داشته باشد تا در فرایند عکاسی با مشکل مواجه نشوید سعی کنید اتاقی را انتخاب کنید که فضا و نور طبیعی کافی داشته باشد.
اگر در دفتر یا کارگاه کسب‌وکار عکاسی صنعتی انجام می‌دهید بازهم انتخاب یک اتاق مناسب کمک زیادی به فرایند عکاسی می‌کندبه‌عنوان‌مثال انتخاب اتاقی که رفت‌وآمد زیادی دارد حواس شما را پرت می‌کند و حتی ممکن است در فرایند عکاسی اختلال ایجاد کند.

آیا پروژه ای در ذهن دارید؟

به بالای صفحه بردن