ساخت تیزر تبلیغاتی

برای مشتریان تبلیغات یکی از اصولی ترین و اولین عنصر شناخته شده است که در این میان داشتن یک تیزر تبلیغاتی  بخصوص برای محصولات جدید مثل یک جهش بزرگ در برندینگ است امروزه با گسترش بزرگ تکنولوژی، تبلیغات دیگر مثل گذشته نیستند یعنی از حالت سنتی خود در آمده اند و تبلیغات بصری در رسانه های تصویری خیلی بیشتر خواستار دارد و شدیدا هم این نوع تبلیغات محبوب است. همه کسب و کار ها برای شناخته شدن یا برای معرفی محصولاتشان در بازار نیازمند به تبلیغات هستند و طبق آماری که امروزه گرفته شده، مردم تبلیغات بصری را بیشتر ترجیح میدهند تا به تبلیغات دیگر مخصوصا اگر یکی داستی پشت آن قایم شده باشد.

پس میتوان این ویژگی را به تیزر های تبلیغات هم ربط داد. اما جریان اینجاست که تیزر های تبلیغاتی چی هستند و چه ویژگی هایی میتوانند داشته باشند؟ برند های جهانی و معروف چگونه و بر چه اساسی تیزر تبلیغاتی می سازند؟ دیجیتال مارکتینگ اسپرلوس میتواند در این حوزه به شما کمک کن و قرار است در این موضوع به این سوالات هم پاسخ بدهیم:

پس میتوان این ویژگی را به تیزر های تبلیغات هم ربط داد. اما جریان اینجاست که تیزر های تبلیغاتی چی هستند و چه ویژگی هایی میتوانند داشته باشند؟ برند های جهانی و معروف چگونه و بر چه اساسی تیزر تبلیغاتی می سازند؟ دیجیتال مارکتینگ اسپرلوس میتواند در این حوزه به شما کمک کن و قرار است در این موضوع به این سوالات هم پاسخ بدهیم:

flying drone

ساخت تیزر تبلیغاتی

برند های جهانی از تیزر های تبلیغاتی برای آگهی استفاده میکنند، معمولا محصولاتشان را در قالب یک عکسی ، ویدیویی یا ایمیلی ظاهر میکنند و تلاششان این است که با یک سرنخی یا نشانه ای به بیننده ها حس کنجکاوی در مورد محصولاتشان بدهند، و البته این کار فقط برای بقولی سرنخ و اشاره کردن است و اطلاعات کامل را ارائه نمیدهند.

تیزر های تبلیغاتی کوتاه و خلاصه هستند و سعی میکنند اطلاعات زیادی را در اختیار بیننده ها ندهند زیرا هدف از این کار این است که تا وقتی که محصولاتشان را رونمایی میکنند ذهن همه را مشغول کنند و همه را کنجکاو نگه دارد. در این قسمت به شما یک پیامی انتقال میشود که بصورت نصفه و نیمه است و اصلا نمی فهمید که قرار است چه اتفاقی بیفتد یا چطور محصولی قرار است برای شما ارائه شود و کارایی آن چیست؟ البته باید از یاد نبریم که هرکسی نمیتواند یک ویدیو تبلیغاتی موفقی برای شما بسازد اما ما با بررسی و برگزاری اتاق فکر بهترین پیشنهادات را در این زمینه برای کسب و کار شما ارائه میدهیم.

sperlos team

چند نوع تیزر تبلیغاتی داریم؟

1- تیزر تبلیغاتی انیمیشن  

2- تیزر تبلیغاتی رئال 

3- تیزر تبلیغاتی رئال انیمیشن

animate

تیزر تبلیغاتی انیمیشن چیست؟

تیزر انیمیشن یه چیزی در مایع های تیزر های گرافیکی است. تیزر های انیمیشن چون نوعی از تیزر های گرافیکی است با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری در قالب انیمیشن ساخته میشود که معمولا هم خیلی مورد پسند هستند ولی این شخصیت های داستان و فضای این تیزر کاملا غیر واقعین و به صورت کارتونی ظاهر میشن. کلا این نوع تیزر تبلیغاتی برای کودکان و نوجوانان خیلی جذابن و مرتبط به آن ها توجه میکنن ،که معمولا از تیزر تبلیغاتی انیمیشن برای معرفی محصولاتی مثل اسباب بازی یا محصولاتی که مرتبط به نوجوانان و کودکان است ساخته میشود.

تیزر تبلیغاتی رئال چیست؟

تیزر تبلیغاتی رئال به تیزر هایی گفته میشود که بصورت فیلم با استفاده از انسان های واقع در محیط واقعی فیلم برداری میشود یعنی بر خلاف تیزر تبلیغاتی انیمیشن همچی واقعی هستش و در این تیزر تبلیغاتی خود محصول واقعی را نشان میدهند. معمولا تیزر های تبلیغاتی رئال سعی میکنند یک خط داستانی یا همان استوری لاین مشخص شده ای را دنبال کنند تا یک پیامی که میخواهند را به مقصد یا همان بیننده ها برسانند.
برای اینکه بخواهید بفهمید تیزر تبلیغاتی رئال چیست ، میتوانید همین تبلیغات تلویزیونی یا همان رسانه ای را در نظر بگیرید که معمولا یه تعداد از افراد برای اینکه محصولی را تبلیغ کنند با هم حرف میزنند و درباره این ویژگی های محصول با هم بحث میکنند و آن را توضیح میدهند که در اینجا سعی میکنند برای قشر خاصی فقط این تیزر را نسازند و این تیزر برای تمامی سنین مناسب کنند .از نمونه تیزر تبلیغاتی رئال میتوان به تبلیغات تلویزیونی پودر ماشین لباسشویی پرسیل اشاره کرد که معمولا یک واقعیتی را در خانواده نشان میدهد که یک بچه کوچک لباسش را در ورزش یا بیرون یا هنگام غذا خوردن کثیف میکند و بعد از استفاده از پودر لباسشویی پرسیل در ماشین لباسشویی لکه بطور کامل از لباس حذف میشود و در اینجا بطور کامل از کیفیت محصول نمایش داده میشود و هدف کلی نشان دادن کیفیت پودر پرسیل است.
photography

تیزر رئال انیمیشن:

تیزر رئال انیمیشن همان ترکیبی از این دو است تیزر تبلیغاتی است، یعنی هم افراد حقیقی و هم اشخاص انیمیشنی در این تیزر ترکیب می شوند یا افراد حقیقی را با تصویر های انیمیشنی ترکیب می کنند که ی چیز خیلی جالب از آب درمیاد. این نوع تیزر معمولا برای خوراکی ها یا محصولاتی به کار میرود که آموزشی برای کودکان و نوجوانان باشد.

برای مثال تبلیغات برند چاکلز بیشتر تمرکزش بر این است که اینطور تیزر هایی بسازد،  چون  این نوع تیزرهای تبلیغاتی طوری که در بالا نوشتم بر محصولات خوراکی خیلی فیدبک خوبی نشان میدهد و خیلی پر بازدید هم است.

کاربرد های تیزر های تبلیغاتی چیست؟

تیزر های تبلیغاتی اینقدر کاربرد های زیادی دارد که در پایین چند نوع از این کاربرد ها را مثال زده ایم:

online media

ساخت و انتشار تیزر تبلیغاتی:

youtube
بعد از اینکه مشخص میشود که تیزری که قرار است بسازیم چه استوری لاینی یا همون خط داستانی دارد و بعد از ساخته شدن تیزر حالا نوبت به پخش کردن یا انتشار آن است یا به قولی وقت به لانچ تیزر در رسانه هایی که مورد نظرمان است میرسد. قبل از اینکه بحث به شبکه های اجتماعی برسد تلویزیون یکی از مهم ترین و بزرگ ترین پلتفرمی بود  که در آن تیزر های تبلیغاتی پخش می شد که البته این هم ذکر شود که این روش هزینه های زیادی را برای بیزینس ها درخواست می کرد و متاسفانه کسب و کار های کوچک قادر به پرداخت آن نبودند و معمولا همیشه فقط تبلیغ های برند های بزرگ و قدرتمندی دیده می شدند. اما خوشبختانه امروزه با توسعه شبکه های اجتماعی بیشتر کسب و کار ها تیزر های تبلیغاتی شان را در این پلتفرم ها به خصوص اینستاگرام با ارزان ترین قیمت از طریق افراد اینفلوئنسر  منتشر می شود و به خوبی هم دیده و هم فید بک میگیرند.

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی

اول از همه باید ساخت یک تیزر تبلیغاتی را به  متخصصین در این حوزه سپرد. تیزر تبلیغاتی مثل چیزای دیگه مسئله ای نیست که بتوان بدون داشتن حرفه و تخصص انجام داد و نباید هم این انتظار از آژانس های تبلیغاتی رفت که بصورت مجانی برای هرکسی که درخواست می کند تیزر تبلیغاتی بزنند چون این کار مستلزم به تجهیزات حرفه ای و وقت و حرفه است و باید برای ساخت آن به متخصصینی که در این حوزه فعالیت می کنند سپرد که در اینجا باید ذکر کرد  دیجیتال مارکتینگ اسپرلوس میتواند این خدمات را برای شما ارائه کند . در ادامه برای روشن تر شدن این موضوع قرار است در مورد روند کلی ساخت تیزر و نکات مهمی که در ساخت تیزر تبلیغاتی باید رعایت شود توضیح خلاصه ای خواهم داد.
progress
development

سناریو کلیپ تبلیغاتی

هدف اصلی همه تیزر ها معمولا این است که پیامی به بیننده ها  بدهند که ناقص باشد اما دنباله دار باشد طوری که ذهنشان را درگیر آن تیزر کند. همیشه تیزر ها سعی میکنند همه ویژگی های محصول را نگن  طوری که لازم نیست هیچ صفر تا صد تیزر را توضیح بدهند. تیزر ها معمولا دارای یک داستان کوتاه همراه با ابهام هستند جوریکه بیننده دلش بخواهد تا برای رفع این ابهام در تیزر ، تیزر را بارها و بارها ببیند تا زمانیکه مسئله برایش حل شود. اگر تیزری که میسازند بتواند چنین ویژگی داشته باشد میتوان گفت یک تیزر تبلیغاتی موفقی ساخته اند.

بازار هدف و انواع تیزر ها مرتبط با آن بازار

یکی از قدم های مهم این است که باید توجه کنیم که به چه قشر یا گروهی داریم تبلیغ میکنیم و تیزر میزنیم و محصولاتمان قرار است دقیقا نظر چه کسانی را جلب و جذب کند. با استفاده از این موارد و نظر ها می توانیم محصول و نوع تبلیغات و تیزر مونو مشخص کنیم.  همانگونه که در بالا هم گفتیم افراد بزرگسال و سنین بالا تیزر رئال و سریالی تبلیغات را بیشتر میپسندند و سنین پایین و کودکان و نوجوانان تیزر تبلیغاتی انیمیشن را بیشتر میپسندند.
grades

10 نکته مهم برای ساخت تیزر تبلیغاتی

1- ایده خلاق باید داشته باشید

داشتن ایده جدید و ناب یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که یک تیزر تبلیغاتی می تواند موفق و خوب از آب در بیاید. امروزه بیننده ها خیلی نکته سنج و باهوش شده اند و به محض اینکه محتوای تکراری می بینند خسته میشوند و از دیدن ادامه تیزر دست میکشند. داشتن ایده جدید  و ناب یکی از مهم ترین ویژگی هاست که دیجیتال مارکتینگ اسپرلوس می تواند به شما در این حوزه کمک کند . بیننده ها هرروز با حجم زیادی از محتوا ها روبرو هستن و اگر محتوای تکراری جلو آن بیاید آن را پس میزنند. در این میان هم وظیفه شما این است که محصولات و خدماتتان را معرفی و بشناسانید. و مهم است که این محتواهایی که در تیزر قرار میدهید از لحاظ بصری و اطلاعاتی برای بازدید کنندگانتان تازه باشد طوری که برای این تیزر وقت بگذارد و تا آخر شاید هم چند بار آن را ببیند. در غیر صورت اگر مثل دیگران کمپانی ها از ایده های معمولی کپی کنید یا از ایده های معمولی تقلید کنید ،  مخاطب نگاه متفاوتی نسبت به محصول شما نخواهد داشت و نباید دیگر انتظار داشته باشید تا دیگران هم دیدگاه متفاوتی به محصول شما داشته باشند.

2- کمی ابهام باید به تیزر اضافه کرد

معمولا فکر میکنیم که مردم اگر از چیزی بطور کامل سر در نیاورد کلافه میشوند.  اما بعضی اوقات این بر خلاف چیزی که فکر میکنیم میشود و اضافه کردن کمی ابهام و زار و رمز به تیزرتون می تواند باعث شود تا بیننده ذهنش درگیر شود و منتظر بشود به کشف کردن وقایع بعدی برود. یا حتی شاید بنشیند چندبار ببیند تا بلکه نکته ای را از آن تیزر در بیاورد. هدف کلی تیزر تبلیغاتی کلا جذب کردن یا بقولی جلب توجه است حتی طوری که خودش هم متوجه نشود. داستان را طوری نشان دهد که در وسط نیمه تمام بماند ، طوری که همه را در اوج نگه دارد.یا هم میتوانید تیزر هایتان را مثل سریال بسازید یعنی به صورت مرحله ای باشد مرحله به مرحله آنها را پخش کنید. یک نمونه از تیزر های تبلیغاتی متعلق به تیزر تبلیغاتی تپسی بود که این یک تیزر نبود بلکه بیلبورد بود. که با ایجاد ابهام ذهن همه را درگیر کرده بود که بعدا با کامل کردن بیلبورد هایش ابهام ها را از بین بیرد و یک تبلیغ به شدت قوی بود.

وقتی هم شما توانستید مثل تپ سی یک ابهام را در تیزر تان اضافه کنید حالا وقتش است کمی اطلاعات در تیزرتان اضافه البته فقط کمی نه همه اطلاعات را. یکم شک ایجاد کنید یکم نشانه کوچکی بدهید یا مثلا درخواست کنید تا بازدید کنندگان در مورد اون محصول یا خدمات حدس بزنند. در واقع باید ذهن مخاطبان را جوری درگیر کنید که کنجکاو بشود و ببیند بعد از این چه اتفاقی خواهد افتاد. بطور خیلی خلاصه میگم باید غیر قابل پیش بینی باشید.

conceptual

3- به جای محصول بر مخاطبان باید تمرکز کنید

یکی از ویژگی ها تیزر با بقیه تبلیغات این است که شما دیگر به راحتی خصوصیات محصول خود را در اختیار آنها قرار نمی دهید. بجای اینکه بیایید محصول خودتان تمرکز اصلی بکنید باید توجهتان را بر مخاطب انتقال بدهید یا بقولی معطوف کنید. مثلا این محصولی که شما قرار است عرضه کنید چه کاری میتواند برای مخاطب انجام دهد؟ یا ویژگی هایش چیست یا چه چیز تازه ای به آن محصول اضافه شده است یا چه کاری میتواند بکند؟ باید بتوانید یه فضایی با محصولتان تصویر سازی کنید که مخاطب قرار است بعدا با محصول این کار را انجام دهد. اگر در تیزر تبلیغاتی گلکسی واچ را مشاهده کنید میبینید که فردی را نشان میدهد تا برای خوردن یک کیک دارد می دود تا کالری مورد نیاز را کم کنه و از طریق ساعتش می بیند که چقدر کالری سوزانده است . این همون چیزی است که مخاطب قرار است بعدا با محصول این کار را انجام دهد یعنی با دیدن این صحنه قرار است حس همذات پنداری به او دست بیاد بقولی. این کار یعنی شما یک تبلیغ تاثیر گذار و موفق ساخته اید.

4- تیزر تبلیغاتی را در شبکه های اجتماعی منتشر کنید

تمامی هدف تیزر های تبلیغاتی بعد از لانچ کردن محصول  این است که به میزان هرچه بیشتر که امکانش است توجه مردم را جلب خود کنند. برای کسب و کار های نوپایی یا تازه به دلیل داشتن بودجه کم نمیتوانند تبلیغات تلویزیونی را فراهم کنند چون تبلیغات تلویزیونی شدیدا بودجه زیادی میخواهد. بخاطر همین خوشبختانه امروزه به اندازه کافی حتی بیشتر شبکه های اجتماعی با میزان بالایی مخاطب دارد و بهترین پلتفرم است که کسب و کار های کوچک و تازه میتوانند در اونجا تیزر های خود را پخش کنند. Facebook ، Instagram  ، Twitter این ها همگی برای تبلیغ کردن تیزر های خود پلتفرم هایی پرمخاطب و مناسب هستند و میتوانید برای شروع از اینجا شروع کنید.

در یکی از سایت های معتبر نوشته بود که نزدیک به 3 بیلیون کاربر جهانی در شبکه های اجتماعی وجود دارد که 47 میلیون ان 3 بیلیون نفر مردمان کشور خودمان هستند که از شبکه های اجتماعی مختلفی استفاده میکنند. پس این مارکت گسترده خودش یک فرصت عالی برای شماست تا از این مدیاها که شدیدا ارزان هم هستند برای تبلیغات استفاده کنید. یکی از راه ها برای ایجاد طوفان فکری در مخاطب این است که تیزر را 30 روز یا 20 روز قبل از عرضه شدن محصول به بازار انتشار کنید که یکی از تاثیرگذارترین راه ها در بازار است.

social ideas

5- تا میتوانید از اینفلوئنسر ها استفاده کنید

در نکته قبل طوری که خواندید گفتیم که منتشر کردن تیزر در شبکه های اجتماعی ضروری است ، ولی سوال اینجاستد چجوری ؟ اگر مثلا شما یک تیزر عالی هم تهیه کنید  ولی صفحه اینستاگرامتان فقط 50 یا 60 نفر فالور داشته باشد آیا تمام هزینه ای که کردید برای تیزر تان برای 50،60 نفر بوده؟ آنجاست که بحث اینفلوئنسر مارکتینگ ایجاد میشود. اینفلوئنسر ها افراد شدیدا محبوب و تاثیرگذاری در شبکه های اجتماعی هستند که تعداد زیادی دنبال کننده و فالوور دارند . با مقداری هزینه کردن بر روی اینفلوئنسر ها با آنها قرارداد ببندید تا تیزرتان را در پیج هایشان یا همان صفحه هایشان بزارند و تعداد زیادی از مردم تبلیغات شما را ببینند. فراموش نکنید که خیلی از مردم با استفاده از فالوور های فیک پیجشان را ساخته اند پس سعی کنید با پیج های شناخته شده یا همان افراد شناخته شده با هزینه اینگیجمنت بالا قرارداد ببندید. یکی دیگر از نکته های مهم که باید در نظر داشت این است که  حوزه فعالیت اینفلوئنسر شما باید مرتبط با حوزه ای کسب و کار شما هم باشد. حوزه فعالیت اینفلوئنسر را باید در نظر بگیرید چون اگر مرتبط با محصول شما مرتبط نباشد در جلب توجه بازار هدف مرتبط ناکام نمانید.
good team

6- از شمارش معکوس می توانید استفاده کنید

قبل از انتشار تیزر هم شما میتوانید از شمارش معکوس هم استفاده کنید . قابلیت جدیدی که اینستاگرام هم در استوری هایش از آن برای استفاده کردن کاربرانش گذاشته بود. استفاده از شمارش معکوس دو مزیت دارد که میشه استفاده کرد:

اولین مزیتیش این است هیجان رونمایی از محصولش را بالا میبرد همین جریان ایجاد ابهام است که ذهن را درگیر میکند.

مثل یک یادآور عمل میکند و بیننده را از زمان دقیق رونمایی آگاه میکند هدف ما در این قسمت از تیزر تبلیغاتی این است که بطور مداوم بدون آنکه خود محصول یا ویژگی های آن حرف بزنیم ذهن مخاطب را در مرتبط به محصول بیدار نگه داریم.

undraw

7- معما یا یک تست برای مخاطبانتان طراحی کنید

وقتی پای سوال و معما و هزارتور میاید مردم در جواب دادن و حل کردن آن معما یا سوال با هم رقابت میکنند تا زودتر پیدا کنند. همین کار باعث میشود بازار محصول شما گرم شود و بر زبان ها بیفتد. یا هم میتوانید یک کار بهتر بکنید این است که اگر در توانتان است به ازای جواب های درست قرعه کشی کنید و از محصولی که قرار است معرفی کنید  برای کسانی که برنده قرعه کشی شدند جایزه ای برایشان در نظر بگیرید. این کار تاثیر مثبتی در اینگیجمنت شما دارد. همین این قرعه کشی و جوایز باعث بر زبان افتادن محصول شما در شبکه های اجتماعی میشود و هم مخاطبان را به محصول مشتاق تر میکند. اینم باید در نظر بگیرید که وقتی پای سوال و معما به وسط میاد مردم همیشه در رقابت با همدیگر هستند. در این قسمت هم باید لینک سوال و نتایج پاسخ ها را با استفاده از لینک برای اشتراک گذاری فراهم کنید تا کاربران بتوانند با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا برندی که میخواهید معرفی کنید برایشان را کاربران بیشتری بشناسند.

lightbulb

8-از ترکیب رسانه ها می توانید استفاده کنید

طبیعتا هر کسب و کاری نسبت به بودجه ای که دارند نسبت به آن بودجه رسانه شان را برای پخش تیزر تبلیغاتی انتخاب میکنید. اگر کسب و کار بزرگی دارید و بودجه تبلیغاتی بزرگی دارید پخش تیزر تبلیغاتی تان را از رسانه های مختلف انجام دهید بهتر است. میتوانید از پخش در تلویزیون تا بیلبورد های غیر شهری و شهری شروع کنید و به پخش تیزر تبلیغاتی تان در فضای اجتماعی و پادکست هم باید توجه کنید چون اکثر اوقات مردم در فضای مجازی هستند. در این شرایط باید از همه پلتفرم ها استفاده کنید چون مخاطبین همه همه پلتفرم ها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند و به خاطر این باید طوری تبلیغ کنید که صدایتان به همه گوش افراد برسد. مثلا یکی از راه های پیشنهادی این است که کاور عکستان در فیسبوک را به تیزر محصولی که قرار است عرضه کنید اختصاص بدهید.

process

9- زمان تیزر تبلیغاتی را باید مدیریت کنید

از نظر محققان علمی ثابت شده است مدت زمانی که افراد به یک چیزی توجه می کنند نزدیک 8.5 ثانیه است. این به این معناست یک مخاطب قرار است نزدیک 8 ثانیه به ویدیو شما توجه کند و آن را تماشا کند و اگر در این مدت بازه زمانی تیزر تبلیغاتی نتواند نظرش را جلب کند از آن میگذرد. نکته قابل توجه اینجاست که شما نزدیک به 8 ثانیه وقت دارید تا توجه کاربران تان را جلب کنید یا هم باید کاری کنید تا ادامه تیزر تان را ببیند پس باید سعی کنید در این مدت نکات جالب و یک نشانه کلیدی تان را در همان بازه زمانی یعنی همان 8 ثانیه اول بگنجانید و باید طفره رفتن در این کار را کنار بگذارید.

management

10- از فرمت های مختلف استفاده و بهره ببرید

همانگونه که در اول صفحه برایتان توضیح دادیم معمولی ترین نوع تیزرهای تبلیغاتی میتوانند در قالب ویدیو باشند یا عکس و ایمیل یا … هم میتوانند باشند. بجز ساختن ویدیو میتوانید برای معرفی محصولی که قرار است عرضه کنید یک عکس مکملی را نیز برای آن تهیه کنید و از عکس برای تیزر استفاده کنید. معمولا وقتی یک مخاطب چند مدل تیزر مختلف را میبیند مجذوب تر می شود تا اینکه همجا ویدیو های یکسان را ببیند.

video files

نمونه کار

به بالای صفحه بردن